Povijest župe

on Posted in Župa.

 

Godine 1965. starješina samostana Uznesenja Marijina na Poljudu fra Vjekoslav Bonifačić zatražio je od nadležnih da se popravi starohrvatska crkva Svete Trojice iz 9. stoljeća na Poljudu.

17.X.1967. u ovoj crkvi utemeljena je nova splitska župa sa sjedištem u ovoj popravljenoj crkvi pa je u njoj obnovljeno vršenje službe Božje. Župa je dobila i naslov po ovoj starohrvatskoj crkvi - Župa Svete Trojice.

Iz praktičnih razloga, kao župna crkva koristi se obližnja samostanska crkva samostana Uznesenja Marijina, u narodu poznata kao sv. Ante, čiji je član - franjevac, župnik navedene župe. Prvi župnik novoosnovane župe bio je fra Hinko Balajić.

Područje župe obuhvaća Poljud, Loru i dio Skalica. Navedeni dijelovi grada počeli su se masovnije naseljavati, izuzevši Poljud, poslije Drugog svjetskog rata. Ime Poljud dolazi od latinske riječi paludes = močvare, jer je ovaj kraj sve do šezdesetih godina 20 stoljeća obilovao vodom i močvarama.

Župni ured se nalazi u franjevačkom samostanu. Matične knjige počele su se voditi od uspostave župe 1967. godine. Na području župe danas ima oko 7.500 stanovnika.

Dosadašnji župnici:

fra Hinko Balajić (22.10.1967. - 1.10.1969.)

fra Mirko Orlić (1.10.1969. - 6.1972.)

fra Stanko Škunca (6.1972. - 11.8.1976.)

fra Stjepan Pupić Bakrač (11 .8.1976. - 1978.)

fra Frano Delić (1978. - 31.8.1985.)

fra Ante Budimir (31.8.1985. - 13.8.1991.)

fra Ante Mrvelj (13.8.1991. - 20.8.1994.)

fra Stanko Škunca (20.8.1994. - 24.8.2000.)

fra Tomislav Batinić (24.8.2000. - 29.7.2003.)

fra Frano Delić (29.7.2003. - 14?.8.2006.)

fra Damir Cvitić (14?.8.2006.-17.7.2009.)

fra Ante Kekez (17.7.2009.-1?.8.2012.)

fra Frano Delić (1?.8.2012.-12.8.2016.)

fra Tomislav Hrstić (12.8.2016. - )