ŽUPNE OBAVIJESTI - 15. NEDJELJA KROZ GODINU - 14.07.2019.

Ponedjeljak: SV. BONAVENTURA, biskup i crkv. naučitelj

Utorak: Bl. Djevica Marija od Brda Karmela

Subota: Sv. Ilija, prorok

Kroz ovaj tjedan u župi nema posebnih događanja.

U utorak župa Gospe od Pojišana svečano slavi Gospu od Karmela. Raspored trodnevnice i misa na blagdan imate na oglasnoj ploči.

Ima još uspomena od krizme koje krizmanici mogu preuzeti nakon misa u sakristiji ili u vrijeme rada župnog ureda kroz tjedan.

Tisak: novi brojevi: Glasa koncila, Živo Vrelo, Veritas…

FRAMAŠKA LJETNA KRUNICA

~ koji mi se povjere preko krunice, neće biti izgubljeni ~ koji vjerno mole krunicu, moja su draga djeca, braća i sestre Isusa Krista 🙏 🙏

Ovog ljeta poljudsko bratstvo franjevačke mladeži održava večernja druženja srijedom u 21:00 uz molitvu krunice pred crkvom u perivoju sv. Ante. Uz molitvu krunice održavaju svoju duhovnost, zajedništvo i mir. Ljeto je puno kušnja i nezgoda, a uz pomoć nebeske majke zatvaraju vrata svim nevoljama.  🙏😊🕊

PROSLAVA ŽUPNE SVETKOVINE SV. TROJICE

Svečanom sv. misom u 10 sati proslavili smo svetkovinu sv. Trojice. Predslavio je župnik fra Tomislav Hrstić u koncelebraciji sa župnim vikarom fra Franom Delićem, a pjevao je mješoviti župni zbor. U ovo vruće ljetno prijepodne okupilo se oko 150 vjernika (u glavnom župljana) koji su prisustvovali ovom misnom slavlju. U zbog izuzetno teških uvjeta u samoj crkvici (velika koncentracija vlage i plijesni uz visoku temperaturu zbog nemogućnosti otvaranja prozora) stajalo je svega tridesetak osoba dok su ostali tražili hlad u okolici. Iskreno se nadamo da će vapaji naše župe prema nadležnim institucijama za uređenjem crkvice (sanacija prokišnjavanja, uklanjanje raslinja na krovištu) i uređenje okolice jednog dana uroditi plodom kako bi ovaj povijesni arhitektonski, a prije svega duhovni biser našeg grada bio u punoj funkciji.

PROSLAVA SVETKOVINE SV. ANTE NA POLJUDU 2019.

Veliki broj vjernika i štovatelja sv. Ante od ranih jutarnjih sati dolazilo je u ovo svetište pomoliti se Bogu po zagovoru sv. Ante da ovaj svetac usliši njihove molitve. Mise u jutarnjim satima bile su svakih sat vremena od 6 sati do podne. Uz sv. Ispovijed koja nas priprema na misu i sudjelovanje na misama mnogi vjernici palili su svijeće i plaćali misne nakane za svoj život, svoje obitelji i zdravlje. Ugodno i toplo vrijeme privuklo je dosta hodočasnika na prvu jutarnju misu ove svetkovine. Običaj je to koji njeguju župe Brda, Ravne njive, Kman i Sukoišan. Svake godine dođu na misu sa svojim svećenicima.

U poslijepodnevnim satima misu s blagoslovom djece i cvijeća predvodio je fra Ivan Matić. Prekrasni prostor svetišta na Poljudu bio je pun vjernika, posebno roditelja i djece koji su držali cvijeće u naručju. Fra Ivan je okupljenima u prigodnoj propovijedi predstavio sv. Antu kao učitelja i svjedoka Božje Riječi. Na kraju su se maleni s roditeljima približili oltaru kako bi primili blagoslov.

Svečanu koncelebriranu misu s procesijom oko samostana predslavio je biskup hvarski mons. Petar Palić. U koncelebraciji su bili gvardijan samostana fra Antun Bilokapić, župnik sa Poljuda fra Tomislav Hrstić, fra Ivan Matić, voditelj trodnevne duhovne obnove i fra Rafael Romić. Kip sv. Ante su nosili članovi udruge Sv. Benedikt. U procesiji su sudjelovale djevojke u narodnim nošnjama, predstavnici omladinske škole Hajduka, ministranti, svećenici i mnoštvo vjernika. Biskup je u prigodnoj propovijedi istaknuo kako živimo u ljudskoj, društvenoj i duhovnoj krizi koja se može nadvladati darom Božje mudrosti s kojom u vjeri treba surađivati kako je to sv. Ante svojim životom svjedočio i živio. Na kraju misnog slavlja župnik fra Tomislav se zahvalio biskupu Petru Paliću, fra Ivanu Matiću na vođenju trodnevnice, svim sudionicima procesije, svim zborovima, suradnicima koji su kroz cijeli dan bili na raspolaganju za pomoć, Frami Poljud na volontiranju kod svijeća i pića, svećenicima koji su propovijedali i ispovijedali  veliki broj vjernika. Na kraju je čestitao svima imendan i svetkovinu sv. Ante.